Szauna fun facts

Mit szabad és mit sem egy finn szaunában?

Amikor lappföldről esik szó, szinte minden ember elsőként a szaunázásra és a szaunakultúrára asszociál. Északi nyelvrokonaink nagy nemzeti eposza, a Kalevala is számos utalást tartalmaz a szaunákra vonatkozólag, jeléül annak, milyen fontos szerepet játszik a finn nép őseinek életében is, így a IV. runóban a szaunában használt nyírfalomb gyűjtésére találunk utalást, amíg a XXIII. runó arról tanúskodik, hogy a finnek a szaunát ősidőktől fogva nemcsak fürdő céljaira, de szülőszobának is használták.

Nézzünk pár „hacket” arra, hogy lehetünk mi is igazi finnek, s hogy hódoljunk tökéletesen és hibátlanul az „izzadás szenvedélyének”.

 

Huncut percek a kabinban?

Kovi után szabadon rengeteg felnőttfilmes produkció használja egy-egy légyott helyszínéül a szaunát, de nézzük mit is mondanak erről a „jogtulajdonos” finnek? A kabin a testi-lelki megtisztulás helye, az igazi kultúrában nem fér meg a szanuázás és az erotika. Egyes szakértők friss kutatásai  viszont azt mutatják: a szexuális aktivitást és a növekedést is serkenti a szaunázás, így ezt azért mindenképp felírhatjuk a hasznos hatások közé 

Mit tegyek, ha Finnországban elhívnak szaunázni?

A finneknél mindenképp az egyik legnagyobb megtiszteltetésnek számít, ha valakit meghívnak szaunázni. A közös izzadás egészen különös közelségbe hozhatja a résztvevőket, hisz északi rokonaink szerint, ha a szó legszorosabb értelmében „csupasz” vagy, akkor egészen biztos, hogy nem titkolsz semmit. A finneknél jellemző, hogy egy-egy ilyen összejövetel alkalmával több fontos döntés és megállapodás születik, mint akár egy hivatalos tárgyaláson.

Ki itt belépsz, dobd le ruháid?

Ez egy első körös kérdés lehet a finn Vágó István szájából a helyi Legyen Ön is milliomos játékban, ahol a közönség és a telefonos segítség nélkül is mindenki a meztelen választ fogja megjelölni. Természetesen itthon még rengeteg helyen tudunk fürdőruhában is hódolni a szaunázás élvezetének, de azért megpróbáljuk a naturalista irányvonal mellett kampányolni. Alapvetően nem feltétlenül egészséges, ha valami izzadás közben a testedhez tapad, hiszen ez korlátozza a hőleadást, ezzel akár károssá is teheti a szaunában töltött időt. Abban az esetben, ha olyan ruhában izzadunk, melyben előtte még fürödtünk is, rengeteg fertőtlenítőszer és egyéb vegyi anyag is elpárologhat, amit kimondottan egészségtelen visszainhalálnunk. Fontos megjegyezni, hogy a fürdőruha nélkülözése nem egyenlő az Ádám kosztümmel. Kétségtelenül élettani szempontból a legszerencsésebb, ha a teljes test szabadon – takarás nélkül van, de a természetes anyagokból készülő szaunalepedő segítségével bátran eltakarhatjuk testünk azon részét, melyet nem szeretnénk közszemlére tenni.

Meddig legyünk a szaunában?

Az izzadásnak nincsenek valódi szabályai, a legfontosabb, hogy lazíts, szocializálódj, és élvezd a szaunázás utáni boldog érzést, hogy tested és elméd teljesen megtisztult. Minden ember más és más, teljesen egyéni, hogy kinek mit kíván a szervezete. Ne másokhoz alkalmazkodj, hanem csak a saját igényeid tartsd szem előtt.

A páratartalom nyomában…

Finn nyelvkurzusunk következő megtanulandó szava a ‘löyly’, ami nemes egyszerűséggel a forró kövekről érkező gőzt jelenti, amikor fellocsoljuk a kályhát. Hogy hányszor érdemes vízzel fokozni a szaunázás élményét, nincs rá se írott, se íratlan szabály. Talán az egyetlen dolog, amit be kell tartanod, hogy a veled együtt izzadókkal egyeztess, ha újabb „gőzhullámra” vágysz. Vigyázz, a magas páratartalom becsapós lehet, akár pár perc után is úgy érezheted, hogy rengeteg izzadtság távozott bőrödből, de nagy valószínűséggel az csak a magas páratartalom miatti lecsapódás lesz bőrödön.

Megéheztél, megszomjaztál?

 Egy-egy kabinban töltött periódus alkalmával rengeteg folyadékot veszítünk, így ennek pótlása élettani szempontból is fontos kérdéskör. A dehidratált állapot leküzdésére talán a legtökéletesebb megoldás a víz, de Finnországban sört, almabort és különböző gyümölcsleveket is fogyasztanak a szaunázók. Mindenképp érdemes azért a túlzott alkoholfogyasztástól eltekinteni, hisz az ilyenkor a szervezetbe jutó alkohol jobban „üthet” és komoly egészségkárosító hatása is lehet. Érdekesség, hogy az északiaknál az igazi élmény kulcsfontosságú része a közös kolbászsütögetés, melyet akár nyílt lángon, akár közvetlenül a szaunakályhán eszközölnek.

Mire jó a szaunázás?

Ha az izzadós szakirodalmat böngésszük, nemes egyszerűséggel arra lehetünk figyelmesek, hogy a szauna szinte mindenki számára hasznos és egészéges, ez alól a csecsemők és a súlyos egészségügyi problémákkal küzdő emberek képeznek csak kivételt. Remekül oldja a stresszt és számos egészégügyi előnye is van. A felhevült helyzetben a szervezet hőegyensúlyának biztosítsa érdekében a szaunázók bőre izzadni kezd.

Egy átlagos, szaunában töltött tizen-pár perces periódus során közel fél liter vizet veszít a szervezet izzadással. Azért, hogy az izzadságot a bőr mirigyei ki tudják választani, a bőr hajszálerei kitágulnak, ezáltal a bőrbe jutó vér percenkénti mennyisége, meg kell hogy növekedjen. A felgyorsult anyagcsere-folyamatok segítségével elkezdenek kiürülni szervezetünkből a méreganyagok, a hő hatására erősödik testünk öngyógyító képessége is. A forró levegő okozta biokémiai folyamatok jóvoltából feszesedik és fiatalabbá válik a bőr.

Milyen az igazi, eredeti finn szauna?

A jelenlegi magyarországi wellness-központokban található szaunák teljesen más képet mutatnak, mint amit a finnek vallanak. Egy igazi kabinnak semmi köze az aromákhoz, a csillogó-villogó színes fényekhez, de még csak a zenéhez se.

Az autentikus szaunák nagyon diszkréten, már-már gyengén vannak megvilágítva, és összesen két „aroma” van, amivel találkozhatsz,  a friss nyírfavessző illatával, illetve a füstös közeget kölcsönző természetes kátrány illatával.

Finn nyelvlecke, avagy mit is jelent a ‘vasta’ vagy ‘vhita’ szó?

 Gyakorlatilag mindkét kifejezés ugyanazt jelenti, és a szaunában található nyírfavesszőt takarja. A „vesszőzés” Finnországban teljesen összeforrott a szaunázás fogalmával, a szauna-kultúra szerves része, különösen a nyári szezon közepén. Habár a nyírfa a legfőbb alapanyag, sok más fából is készülhet a gally. Kicsit furán hangzik, hogy friss vesszővel náspángold el magad, de hidd el, igazán jót tesz az ember bőrének. Nyelvrokonainknál szinte minden magánszauna kelléke, de a nyilvános szaunákban tilos a használata.

 

 

Olvasta már?

Deluxe jakuzzis szoba

Max, azaz: maximális élmény, maximális felszereltséggel. Deluxe Jakuzzis típusú szobánk franciaággyal felszerelt, kihúzható kanapéval is rendelkező lakosztály, mely konyharésszel és fürdőszobával...

Pinka Smoke Étterem – Felsőcsatár

A BBQ ízek szerelmeseinek Mekkája!

Széchenyi-Kastély – Nagycenk

A Büktől mindössze fél órányira található Nagycenk neve az elmúlt két évszázadban összeforrott a Széchenyi családdal. A nyugat-dunántúli község így jelentős helyet kapott a magyar történelemben és...

Funcity

2022. nyarán nyitotta meg kapuit Bükfürdő legújabb, Magyarországon egyedülálló szórakoztató központja, a korábbi konferencia központ helyén megépült Funcity. Az Európában is különlegességnek számító...

Kemenesalja és Celldömölk

Az elmúlt esztendőkben rohamosan fejlődő Kemenesalja fővárosa egy fél órás utazással közelíthető meg Bükről. Aki nem szereti a tumultust és a nyüzsgést, annak ideális választás lehet a város...